Vaľkové domy

V našich končinách sa v minulosti na výstavbu rodinných domov používala nepálená tehla (vaľok) temer vo všetkých krajoch, a tak dodnes stoja po celom Slovensku vaľkové domy. Mnohé z nich, žiaľ, noví majitelia búrajú. Snáď z nedostatku dostupných informácií, ale asi aj pod vplyvom v úvode spomínaných zakorenených predsudkov nepripúšťajú možnosť rekonštrukcie. Nahrádzajú starý vaľkový dom domom novým s presvedčením, že ten nový je rozhodne kvalitnejší. Mnohokrát však nový dom nedokáže poskytnúť svojim obyvateľom takú klímu, ktorá by sa vyrovnala klíme vo vaľkovom dome. Ak patríte k tým, ktorí práve teraz stoja pred rozhodnutím, či búrať starý vaľkový dom alebo sa pustiť do jeho rekonštrukcie, skúste zvážiť nasledovné aspekty. Správne rekonštruovaný vaľkový dom dokáže poskytnúť také príjemné a zdraviu prospešné bývanie, ktorému sa nevyrovná mnohá novostavba. Samozrejme, prvým krokom je posudok statika, ktorý prehodnotí, či je stavba po statickej stránke v poriadku. Následná rekonštrukcia si vyžaduje skúseného odborníka, ktorý vie, ako tieto staré domy fungovali a  neurobí chybu pri výbere materiálov, ktoré by vlastnosti hlinenej stavby znegovali. Na vaľkovú stavbu je potrebné zvoliť správny typ omietky, správny materiál na podlahy a stropy, prípadnú nadmernú vlhkosť odviesť drenážou. Stavba z nepálených tehál má celý rad vlastností, ktoré veľmi priaznivo vplývajú na naše zdravie.
• Hlinené steny dýchajú, vedia absorbovať a naspäť uvoľniť veľký objem vzdušnej vlhkosti, pritom na nich táto vlhkosť nezanecháva žiadne viditeľné stopy a nepoškodzuje ich.
• V interiéri hlinenej stavby sa udržiava primeraná, príjemná vlhkosť ovzdušia. V kúpeľni hlineného domu sa nezahmlievajú okná ani zrkadlá.
• Hlinená stavba má vynikajúce zvukovoizolačné vlastnosti, pohlcuje zvuk.
• Filtruje prach, absorbuje škodliviny.
• Do hlinenej steny sa ľahko vŕta a seká.
• Hlinený dom priaznivo vplýva na psychiku.
• Má akumulačné vlastnosti. V letných horúcich mesiacoch uchováva príjemnú sviežu klímu a v zimných studených mesiacoch dobre udržiava naakumulované teplo.
• Hlina je dostatočne pevný a trvácny materiál. Správne postavené a udržiavané hlinené stavby tu stoja už viac ako 100 rokov. O ich životnosti teda nemáme dôvod pochybovať.
• Hlina je materiál, ktorý sa bez zvyškov dá recyklovať a pritom nedochádza k jej degradácii. Odparovaním vody stvrdne až na „betón“ a opätovným pridaním vody sa dá kedykoľvek znovu tvarovať.
• Hlina je materiál šetrný k prírode a k človeku. Dobre sa znáša s inými prírodnými materiálmi. Je napríklad vynikajúcim konzervátorom dreva.
Nie, milí čitatelia, nie je mojím úmyslom dehonestovať iné stavebné materiály. Rešpektujem skutočnosť, že každý má právo vlastnej voľby podľa svojich potrieb, schopností a v neposlednom rade podľa svojho vkusu. Chcem Vás len inšpirovať, aby ste sa zamysleli prv, než padne rozhodnutie, čo so starým hlineným domom.

ZDROJ: www.class.eu.sk


Zaujíma vás táto tématika?
 

Chcete dostať avízo o nových článkoch z tejto oblasti?

Zaregistrujte svoj e-mail na náš občasný spravodaj:


pošli na vybrali.sme.sk