Dnes sa pergoly pokrývajú trstinou či bambusovou rohožou, aby vytvorili ešte viac tieňa. Existujú aj sofistikovanejšie riešenia ako tradičná drevená konštrukcia pergoly s rohožou prírodného pôvodu na krokvách a s popínavými rastlinami. Po prvé: pergoly môžu byť plne zastrešené (napr. polykarbonátom), po druhé: môžu byť zastrešené tak, že umožňujú manipuláciu so zastrešením (konštrukcia na spôsob markíz), a po tretie: môžu byť vyrobené aj z iných materiálov, nielen z dreva. Zatienenie ako také je známe už dlhé tisícročia, kto ho však prvýkrát začal aplikovať a kto prvýkrát použil pergolu na popínanie rastlín, to sa naozaj nevie.
KAM UMIESTNIŤ PERGOLU
Každý pozemok musí spĺňať požadované podmienky pre umiestnenie pergoly. Tieto podmienky sa týkajú priestoru, terénu, účelu, ktorý má konkrétna záhradná pergola plniť, ale aj dôvodu, prečo na záhrade postaviť práve pergolu a nie napríklad zimnú záhradu, altánok a/alebo besiedku. So stavbou pergoly navyše často priamo súvisí aj realizácia terasy, jej konštrukcia a nášľapný povrch. Miesto pre pergolu by malo byť rovné a/alebo s možnosťou vyrovnať ho do roviny. Ak však túžite napríklad po pergole na svahu, možno terén pre jej stavbu upraviť do roviny a pergolu do svahu zapustiť. Okolitý svah potom môžete napríklad osádzať kvetinami. Pergolu môžete tiež postaviť na vyvýšené miesto a využiť ju na rozhľad po okolí.
DOPLNKY K PERGOLÁM
Bočné steny pergoly možno doplniť o pohyblivé clony osadené skrínovými látkami, posuvnými sklenenými systémami alebo posuvnými lamelovými roštami. Naši klienti preferujú doplnky aj vo forme led osvetlenia ako exteriérových reproduktorov a ohrievačov. Kvalitne navrhnutá a zrealizovaná pergola môže sezónu v exteriéri predĺžiť aj o pár mesiacov. Idylka pod pergolou v daždi je nenahraditeľná.
TEXT: Jozef Sibert, www.tieniacesystemy.sk
Chcete dostať avízo o nových článkoch z tejto oblasti?
Zaregistrujte svoj e-mail na náš občasný spravodaj: