Prešov má Najlepšie obnovený bytový dom

Prešov obhájil titul z vlaňajška. Po minuloročnom úspechu bytového domu na ul. Arm. gen. L. Svobodu získalo toto krajské mesto, resp. ďalší prešovský bytový dom vavrín víťazstva v súťaži Najlepšie obnovený bytový dom 2019.

Súťaž organizuje Prvá stavebná sporiteľňa so Združením pre podporu obnovy bytových domov a vydavateľstvom odborných časopisov V. O. Č. Slovakia. Prihlásiť sa môžu správcovia bytových domov, bytové družstvá a spoločenstvá vlastníkov bytových a nebytových priestorov, ktorí sú klientmi PSS. Hlavnou podmienkou zapojenia sa do súťaže je, aby v danom roku zrealizovali aspoň jednu zo súčastí celkovej obnovy bytového domu.

V súťaži sa udeľujú ocenenia za 1., 2. a 3. miesto (finančné ceny 1 700, 700 a 350 €) pre najlepšie obnovený bytový dom, cena verejnosti a cena za architektonické stvárnenie. „Obnova bytového fondu na Slovensku sa posúva dopredu. Naďalej však je čo obnovovať. Prvá stavebná sporiteľňa dlhodobo financuje revitalizácie bytových domov a aj táto súťaž je dôkazom, že ľuďom záleží na tom, v akom prostredí žijú. Obnova prináša množstvo benefitov, nielen zvýšenie komfortu a bezpečia bývania, ale tiež úsporu nákladov na teplo, ktorá sa po zásadnej obnove domu pohybuje až na úrovni 50 % a tak prispieva významne aj k lepšiemu životnému prostrediu a čistejšiemu vzduchu“, vysvetľuje poradca predstavenstva PSS Miloš Blanárik.

1. miesto
získal bytový dom na sídl. Duklianskych hrdinov 6, 8 v Prešove
Dom do obnovy investoval vyše 270 tisíc eur. V rámci rekonštrukcie zateplili a obnovili obvodový plášť a fasádu. Vyregulovali vykurovaciu sústavu a zrekonštruovali balkóny a lodžie. Vymenili okná a obnovili domové vstupy. Dôležitou súčasťou komplexnej obnovy bolo tiež zateplenie a izolácia strechy.

2. miesto
získal bytový dom na ul. Pod Hájom 4 v Dubnici nad Váhom
Celkové náklady na jeho obnovu dosiahli až 584 tisíc eur. V rámci zásadnej rekonštrukcie sa odstránili systémové poruchy a statické chyby. Zateplila sa tiež fasáda. Zrealizovali aj prístavbu balkónov a lodžií. Nevyhnutná bola aj výmena stúpačiek a spoločných rozvodov. A v neposlednom rade zrekonštruovali strechu.

3. miesto
získal bytový dom na ul. Strojárenská 2 – 6 v Trenčíne
Majitelia bytov v rámci komplexnej obnovy investovali 260 tisíc eur. V tomto dome sa zateplila a obnovila fasáda a obvodový plášť. Odstránili sa systémové poruchy a statické chyby. Zrekonštruovali sa tiež balkóny a lodžie. V neposlednom rade sa zaizolovala a zateplila strecha.

Aj tento rok v rámci súťaže udelili špeciálne ceny. Cenu verejnosti na základe hlasovania na tzbportal.sk získal bytový dom v Prešove na Prostějovskej ulici. A cenu za architektonické stvárnenie získal bytový dom v Dubnici nad Váhom.

 

Zdroj: TV7.SK


Zaujíma vás táto tématika?
 

Chcete dostať avízo o nových článkoch z tejto oblasti?

Zaregistrujte svoj e-mail na náš občasný spravodaj:


pošli na vybrali.sme.sk