KRÁSNOHORSKÁ JASKYŇA

Náš výlet začína v Krásnohorskej Dlhej Lúke v Slovenskom krase. Ešte pred tým, než vhupnete rovno do jaskyne, si musíte vyzdvihnúť výstroj a oblečenie v sklade vodcovskej služby, ktorý sa nachádza v penzióne Jozefína. V prípade potreby vám tu zapožičajú aj vhodnú obuv. Na exkurziu sa radšej vopred objednajte, aby ste predišli sklamaniu z toho, že budete kvôli množstvu záujemcov musieť dlhšie čakať na vstup. Mimo hlavnej sezóny je nahlásenie sa vopred nevyhnutné. Je čas absolvovať približne kilometer dlhý náučný chodník, ktorý nás dovedie priamo pred vchod našej cieľovej stanice. Krásnohorská jaskyňa je vlastne koncovou časťou jaskynného systému podzemného potoka Buzgó, preto ju občas Buzgó aj nazývajú. Unikátny výtvor prírody zapísaný v zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO vás určite chytí za srdce. Ponúka priam fascinujúcu pastvu pre oči, ktorá zahŕňa okrem iného pohľad na gigantický Kvapeľ rožňavských jaskyniarov. Tento 34 metrov vysoký stĺp bol až donedávna najvyšším kvapľom sveta, o čom svedčil zápis v Guinessovej knihe rekordov. Aktuálne ho o prvenstvo obrali dva novoobjavené kvaple, no nič to neubralo na jeho unikátnosti.

Akonáhle absolvujeme prechod cez osemdesiat metrov dlhú vstupnú chodbu, čaká nás zdolať lanový traverz, teda prejsť sa po dvoch oceľových lanách umiestnených nad sebou ponad jaskynné jazierko. Otvorí sa nám tak 450 metrov dlhá trasa, ktorú prejdeme pomocou drevených lavičiek či oceľových rebríkov. Práve tento spôsob sprístupnenia jaskyne robí z nášho výletu jedinečný zážitok, ktorý je atraktívnym pre všetky vekové kategórie. Deti mladšie ako 15 rokov však samozrejme musia byť v sprievode rodiča. Pozdĺž našej trasy navštívime najprv Veľký kaňon dlhý 180 metrov a vysoký 12 metrov, zdoláme prekážky, akou je napríklad Veľký vrch, na ktorého vrchole sa musíme pretlačiť cez najužšie miesto prehliadkovej trasy. Pokračujeme k prvému dómu s výškou 40 metrov, pomenovanému po Arpádovi Abonyim, kde nás uchvátia nádherné korality tvorené z mangánových minerálov. Jaskyňa je však bohatá aj na brčkavé stalagmity. Pomocou reťazí zrúčkujeme na dno Abonyiho dómu, podlezieme zrútený kvapeľ a absolvujeme ďalší lanový traverz nad Druhým jazerom s očarujúcou zelenou vodou. Ani nevieme ako a už stojíme v druhom dóme jaskyne s výškou až 50 metrov. A práve tu, v Sieni obrov, sa nachádza toľko očakávaný gigantický kvapeľ, pred ktorým sa naozaj každému tají dych a čaká nás cesta späť.

Krásnohorská jaskyňa bola objavená 18. júla 1964 dobrovoľnými rožňavskými jaskyniarmi, ktorí sa prekopali cez vyvieračku podzemnej riečky. Prvý geologický výskum uskutočnil Arpád Abonyi v roku 1965, ktorý novoobjavené jaskynné priestory aj meračsky zdokumentoval. Výsledky však neboli publikované a známa je až jeho rukopisná práca z roku 1975. Dnes je možné tešiť sa z objavenej nádhery našich predchodcov a obdivovať ju na vlastné oči, takže ak ste ešte Krásnohorskú jaskyňu nenavštívili, je najvyšší čas zmeniť to.

zdroj: www.class.eu.sk


Zaujíma vás táto tématika?
 

Chcete dostať avízo o nových článkoch z tejto oblasti?

Zaregistrujte svoj e-mail na náš občasný spravodaj:


pošli na vybrali.sme.sk